Rothley Straight Household Grab Rail Polished Copper 457mm (374RG)
Durable grab rail with modern finish. Ideal for offering assistance in bathrooms and outdoor spaces and suitable for commercial buildings.
- 100mm Projection from Wall
- Max. 110kg Load When Fitted to a Solid Wall
- Visible Fixings
- Easy to Install
- Contains No Chrome (Cr6+)
View all: Rothley Grab Rails
£17.49Inc Vat
Your selected store is Upper Street - Islington | Change store
Sorry, this store is currently closed, please select another store for collection
Durable grab rail with modern finish. Ideal for offering assistance in bathrooms and outdoor spaces and suitable for commercial buildings.
- 100mm Projection from Wall
- Max. 110kg Load When Fitted to a Solid Wall
- Visible Fixings
- Easy to Install
- Contains No Chrome (Cr6+)
View all: Rothley Grab Rails
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Angled/Straight | Straight |
| Assisted Living Use | Household |
| Bar Diameter | 25 mm |
| Brand | Rothley |
| Colour | Polished Copper |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Not Supplied |
| Handle Centres Length 1 | 457 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Load Fitted to a Solid Wall | 110 kg |
| Model No | J402BPC |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Copper |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Grab Rail |
| Projection From Wall | 100 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, DO2 P593 |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.authroisedrepcompliance.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Authorised Rep Compliance Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 71 Lower Baggot Street, Dublin, DO2 P593, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.authorisedrepcompliance.com |