Rothenberger Slip-Joint Water Pump Pliers 12" (305mm) (71490)
Self-locking pliers with anti-slip action, narrow jaw profile, non-slip grips and hardened jaws.
- Max. Jaw Opening: 48mm
- Powder-Coated Chrome Vanadium Steel Jaws
- Rubber Ergonomic Soft-Grip Handle
- Self-Locking
- 7 x Locking Jaw Positions
Self-locking pliers with anti-slip action, narrow jaw profile, non-slip grips and hardened jaws.
- Max. Jaw Opening: 48mm
- Powder-Coated Chrome Vanadium Steel Jaws
- Rubber Ergonomic Soft-Grip Handle
- Self-Locking
- 7 x Locking Jaw Positions
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Plumbing Tools by Rothenberger |
| Degree of Hardness | 50-55 HRC |
| Jaw Length | 50 mm |
| Length (Imperial) | 12 " |
| Length (Metric) | 305 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 48 mm |
| Model No | 90257 |
| No. of Locking Jaw Positions | 7 x Locking Jaw Positions |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Water Pump Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 300-399mm |
| Product Type | Slip-Joint Water Pump Pliers |
| z1 - UK Manufacturer Name | Rothenberger UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 2 Kingsthorne Park, Henson Way, Kettering, Northants, NN16 8PX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/gb-en/contact |
| z4 - EU Manufacturer Name | ROTHENBERGER Werkzeuge GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Spessartstraße 2-4, Kelkheim (Taunus), 65779, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/de-de/formulare/kontakt |