Rothenberger Propane Soldering & Brazing Kit 6 Pcs (6068H)
We operate a Challenge 25 policy in all our stores and may be asked for proof of age upon collection. You must be 18 years old or over to buy this product.
Complete soldering and brazing kit with Super Fire 2 instant ignition torch. Supplied with tool bag.
- 400g Propane Gas Supplied
- Piezo Ignition
- Interchangeable Stainless Steel Burner
- Gas Consumption 250g/hr @ 0-3.5bar
- Safety Release Valve
- 1" US Thread Connection
- Steel Ergonomic Handle
- Anti-Flare
- High Heat Output
- High Temperature Soldering Mat
View all: Rothenberger Blow Torches
£199.99Inc Vat
0 in stock in Lambeth | Check other stores
This item is store collection only
Complete soldering and brazing kit with Super Fire 2 instant ignition torch. Supplied with tool bag.
- 400g Propane Gas Supplied
- Piezo Ignition
- Interchangeable Stainless Steel Burner
- Gas Consumption 250g/hr @ 0-3.5bar
- Safety Release Valve
- 1" US Thread Connection
- Steel Ergonomic Handle
- Anti-Flare
- High Heat Output
- High Temperature Soldering Mat
View all: Rothenberger Blow Torches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Rothenberger |
| Burner Diameter | 15 mm |
| Burner Length | 64 mm |
| Burner Material | Stainless Steel |
| Compatible Gas Type | MAPP & Propane |
| Connection Size | 1 " |
| Connection Type | US Thread |
| Gas Consumption at Working Pressure | 250 g/hr |
| Ignition Type | Piezo Ignition |
| Label Info 1: Signal Word | Danger |
| Label Info 2: Hazard Statements | H220 Extremely flammable gas.H280 Contains gas under pressure, may explode if heated. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | The accumulation of vapours in confined environments can form explosive mixtures in contact with air, especially in closed environments or inside empty, uncleaned containers; The accumulation of vapours in confined spaces may cause asphyxiation (due to lack of oxygen); Vapours are invisible even if the liquid expansion produces mist in presence of wet air; LPG vapours are heavier than air and tend to drop to ground and stratify; Cold burns (frostbite) will result from skin/ eye contact with liquid; The combustion produces CO2 (carbon dioxide), asphyxiating gas. As the oxygen level decreases, due to insufficient ventilation/fumes exhaust, CO (carbon monoxide) can also release, a very toxic gas; Strong heating of the container (for example, in case of fire) causes a significant increase in the volume of the liquid and pressure, with the danger of bursting the recipient containing it. |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Temperature | 2400 °C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 6 |
| Product Type | Soldering & Brazing Kit |
| Valve Type | Safety Release Valve |
| Working Pressure (bar) | 0-3.5 bar |
| z1 - UK Manufacturer Name | Rothenberger UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 2 Kingsthorne Park, Henson Way, Kettering, Northants, NN16 8PX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/gb-en/contact |
| z4 - EU Manufacturer Name | ROTHENBERGER Werkzeuge GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Industriestraße 7, Spessartstraße 2-4, Kelkheim (Taunus), 65779, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://rothenberger.com/de-de/formulare/kontakt |
Hazardous - Delivery unavailable for any offshore location.
Product Contents
Super Fire 2 torch, propane gas cylinder (400g), 15mm pipeslice, soldering mat, wire wool bundle and tool bag.