Refurb Milwaukee M18BBL-0 18V Li-Ion RedLithium Cordless Blower - Bare (336JE)
This product is supplied without battery and charger. Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
High performance motor to deliver fast jobsite clean-up. Compact body to clear dirt and debris in tight spaces. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver durability and performance.
- Airflow Volume: 0-174m³/hr
- Airflow Speed: 0-26.6mph
- Sound Level: 89.6dBA
- Vibration Level: 3m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
- Compact Body
- 3-Speed Variable Trigger
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Blowers & Garden Vacs
High performance motor to deliver fast jobsite clean-up. Compact body to clear dirt and debris in tight spaces. RedLink overload protection and constant speed electronics deliver durability and performance.
- Airflow Volume: 0-174m³/hr
- Airflow Speed: 0-26.6mph
- Sound Level: 89.6dBA
- Vibration Level: 3m/s²
- Without Harness
- 1 Year Guarantee
- Compact Body
- 3-Speed Variable Trigger
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Milwaukee Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 0-26.6 mph |
| Bare Unit Product Type | Blower |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushed |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | M18BBL-0 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Blower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 89.6 dBA |
| Tool Weight without Battery | 1.2 kg |
| Vibration Level | 3 m/s² |