Refurb Makita HR5212C 11.9kg Electric SDS Max Drill 240V (242FC)
SDS Max rotary hammer drill with exceptionally low levels of vibration for a unit of this size and weight. Supplied with the Makita AVT (Anti-Vibration Technology) system. Benefits from a soft no-load feature that suppresses motor speed, which reduces unnecessary vibration of the tool body when the unit is idling. This feature also minimizes the deflection of debris when aiming and committing the point to the workpiece.
- 1510W
- Drill & Hammer Drill
- Max. Impact Energy: 19.1J
- Anti-Vibration System
- Safety Clutch
- All-Metal Gearbox
- No Brake
- Trigger Switch
- 2-Speed
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Makita SDS Drills
SDS Max rotary hammer drill with exceptionally low levels of vibration for a unit of this size and weight. Supplied with the Makita AVT (Anti-Vibration Technology) system. Benefits from a soft no-load feature that suppresses motor speed, which reduces unnecessary vibration of the tool body when the unit is idling. This feature also minimizes the deflection of debris when aiming and committing the point to the workpiece.
- 1510W
- Drill & Hammer Drill
- Max. Impact Energy: 19.1J
- Anti-Vibration System
- Safety Clutch
- All-Metal Gearbox
- No Brake
- Trigger Switch
- 2-Speed
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Makita SDS Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 4 m |
| Capacity Masonry | 52 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 11.9 kg |
| Demolition Hammer Impact Energy | 19.1 J |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 1100-2250 bpm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | HR5212C |
| No Load Speed | 150-310 rpm |
| No. of SDS Drill Functions | 2-Function |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1510 W |
| Power Supply | Electric |
| Product Length | 599 mm |
| Product Type | SDS Max Drill |
| SDS Drill Product Type | SDS Max |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Vibration Level | 9 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
Product Contents
HR5212C, side handle, depth stop and bit grease.