Refurb Makita DHR242RTJ 3.9kg 18V 2 x 5.0Ah Li-Ion LXT Brushless Cordless SDS Rotary Hammer Drill (664XG)
Brushless SDS rotary hammer drill powered by the Makita 18V lithium battery platform. The DHR242 rotary SDS drill comes equipped with 3 modes of operation: rotary, rotary hammer, and hammer only (for chiselling applications). The soft-grip, rubberized handle allows for comfortable use in any application and at any angle. One-touch slide chuck, adapted for SDS plus drill bits and a soft-grip, ergonomic handle both allow ease and comfort during operation.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 45min Charge Time
- Drill, Hammer Drill & Chisel
- Max. Impact Energy: 2.0J
- No Anti-Vibration System
- Mechanical Clutch
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Variable Speed & Reverse
View all: Makita SDS Drills
Brushless SDS rotary hammer drill powered by the Makita 18V lithium battery platform. The DHR242 rotary SDS drill comes equipped with 3 modes of operation: rotary, rotary hammer, and hammer only (for chiselling applications). The soft-grip, rubberized handle allows for comfortable use in any application and at any angle. One-touch slide chuck, adapted for SDS plus drill bits and a soft-grip, ergonomic handle both allow ease and comfort during operation.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 45min Charge Time
- Drill, Hammer Drill & Chisel
- Max. Impact Energy: 2.0J
- No Anti-Vibration System
- Mechanical Clutch
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Variable Speed & Reverse
View all: Makita SDS Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 24 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 27 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 45 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Demolition Hammer Impact Energy | 2.0 J |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Rubber Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-4700 bpm |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DHR242RTJ |
| No Load Speed | 0-950 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| No. of SDS Drill Functions | 3-Function |
| Overload Protection | Current & Thermal Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 328 mm |
| Product Type | SDS Rotary Hammer Drill |
| SDS Drill Product Type | SDS Plus |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight with Battery | 3.9 kg |
| Vibration Level | 13.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
DHR242, depth gauge, side handle, 5.0Ah batteries (2), rapid charger and MAKPAC carry case.