Refurb Erbauer KF2P4DCBS 18/36V 4.0/8.0Ah Lithium EXT Batteries & Charger 3 Pack (845EG)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Dual voltage batteries providing flexibility and seamless use across different voltages. Includes 12A, dual port fast charger allowing for quick battery charging. Compatible with any 18V, 36V and 72V (2 x 36V) Erbauer EXT tool.
- 2 x 18/36V 4.0/8.0Ah Lithium Batteries
- 50min Twin Charger
- Charges 18/36V Batteries
Dual voltage batteries providing flexibility and seamless use across different voltages. Includes 12A, dual port fast charger allowing for quick battery charging. Compatible with any 18V, 36V and 72V (2 x 36V) Erbauer EXT tool.
- 2 x 18/36V 4.0/8.0Ah Lithium Batteries
- 50min Twin Charger
- Charges 18/36V Batteries
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Power | 4.0/8.0 Ah |
| Battery Technology | EXT |
| Battery Voltage | 18/36 V |
| Brand | Erbauer |
| Charge Time | 50 min |
| Charging Current | 12 A |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Input Voltage | 36 V |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | KF2P4DCBS |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 3 |
| Pieces in Pack/Case | 3 |
| Product Type | Batteries & Charger |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat, Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
KF2P4DCBS 2 x 18/36V batteries (4.0/8.0Ah) and charger.