Refurb DEWALT DCE512N-XJ 7" 18V Li-Ion XR Brushless Cordless Fan - Bare (559RL)
This product is supplied without battery and charger. Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Powerful cordless fan, ideal for use on building sites. High air flow and air speed increase cooling effect. Features 180° pivoting fan head for versatile positioning on the ground, and hanging hooks for scaffold or other above-ground locations. Compatible with 18V XR and XR FlexVolt batteries (sold separately).
- Variable Speed
- Airflow Capacity: 18m³/hr
- No Timer Function
- Tilt Angle: 180°
- Tilts
- Brushless Motor
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Fans
Powerful cordless fan, ideal for use on building sites. High air flow and air speed increase cooling effect. Features 180° pivoting fan head for versatile positioning on the ground, and hanging hooks for scaffold or other above-ground locations. Compatible with 18V XR and XR FlexVolt batteries (sold separately).
- Variable Speed
- Airflow Capacity: 18m³/hr
- No Timer Function
- Tilt Angle: 180°
- Tilts
- Brushless Motor
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Fans
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Flow Capacity | 18 m³/hr |
| Bare Unit Product Type | Fans |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Fan Diameter | 7 " |
| Fan Oscillation/Tilt Function | Tilts |
| Fan Product Type | Portable |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DCE512N-XJ |
| Mount Type | Freestanding or Hook Mounted |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Depth | 200 mm |
| Product Height | 400 mm |
| Product Type | Fan |
| Product Width | 295 mm |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Timer | No Timer Function |
| Tool Weight without Battery | 3.4 kg |
Product Contents
DCE12N.