Refurb Defenders White / Purple Pressure Sprayer 8Ltr (630EN)
Durable, multi-purpose pump-action pressure sprayer with 8 litre plastic tank and easy-grip spray wand. Suitable for multiple home and garden tasks, such as cleaning around the home, vehicle maintenance, and gardening spray applications. Features a sprayer lock on the handle, allowing for easy distribution of contents over wider areas without the need to permanently depress the trigger. Adjustable mist and jet droplet size. Easily transportable with an adjustable carry strap for comfortable use. Not suitable for solvents.
- Plastic Tank
- Thumb Trigger
- 1 Year Guarantee
- Shatter & Frost-Proof
- Gradient Markings for Accurate Filling
View all: Defenders Pressure Sprayers
Durable, multi-purpose pump-action pressure sprayer with 8 litre plastic tank and easy-grip spray wand. Suitable for multiple home and garden tasks, such as cleaning around the home, vehicle maintenance, and gardening spray applications. Features a sprayer lock on the handle, allowing for easy distribution of contents over wider areas without the need to permanently depress the trigger. Adjustable mist and jet droplet size. Easily transportable with an adjustable carry strap for comfortable use. Not suitable for solvents.
- Plastic Tank
- Thumb Trigger
- 1 Year Guarantee
- Shatter & Frost-Proof
- Gradient Markings for Accurate Filling
View all: Defenders Pressure Sprayers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Defenders |
| Colour | White / Purple |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Handle |
| Hose Length | 1.3 m |
| Litre Capacity | 8 Ltr |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Spray Distance | 6 m |
| Max. Spray Pressure | 2.5 bar |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 560 mm |
| Product Type | Pressure Sprayer |
| Product Width | 182 mm |
| Resistant Type | Frost-Resistant |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Liquids | Water & Chemicals |
| Total Product Weight | 1316 g |
| z1 - UK Manufacturer Name | STV International Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Forge House, Little Cressingham, Thetford, Norfolk, IP25 6ND |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.tbcandme.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | STV EU B.V |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Joop Geesinkweg 701, 1114AB -Duivendrecht, Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.tbcandme.com |