Refurb Bosch GFR 18V-23 06008D1000 18V Li-Ion Brushless Cordless Brushcutter - Bare (886EN)
Cordless brushcutter in lightweight and well-balanced design to support effortless working. Powerful brushless motor for high performance, longer service life and runtime. Manually adjustable motor speed allows optimisation of runtime depending on working conditions. Electronic speed control keeps the rotational speed constant under load to maintain a steady cutting performance. With anti-tangle feature that prevents blocking from long grass or weeds wrapping around the shaft, ensuring fast and smoother cutting.
- Rotating Head
- Ergonomic, Non-Slip Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Grass Trimmers
Cordless brushcutter in lightweight and well-balanced design to support effortless working. Powerful brushless motor for high performance, longer service life and runtime. Manually adjustable motor speed allows optimisation of runtime depending on working conditions. Electronic speed control keeps the rotational speed constant under load to maintain a steady cutting performance. With anti-tangle feature that prevents blocking from long grass or weeds wrapping around the shaft, ensuring fast and smoother cutting.
- Rotating Head
- Ergonomic, Non-Slip Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Bosch Grass Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Grass Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | None |
| Brand | Bosch |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Rotating Head |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 101 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | Blade 230 mm / Line 2.4 mm |
| Brushless | Brushless |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 23 cm |
| Edging Facility | Without Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Ergonomic, Non-Slip Handle |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | GFR 18V-23 |
| Model No | 06008D1000 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 1650 mm |
| Product Type | Brushcutter |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 3.6 kg |
| Vibration Level | 3.6 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |