Red Gorilla Broom 12" (30cm) (734CR)
Lightweight broom with telescopic handle, which can be locked in position at any length between 83-140cm. Features integrated scraper blade, and anti-clog channel to prevent dust flying for a clean sweeping action. Suitable for use in wet conditions, with non-porous polymer head and bristles. 30cm head width, with hard bristles.
- Plastic & Steel Construction
- Suitable for: Hard Ground
- Polyethylene terephthalate Bristles
- Extendable Handle
- Integrated Scraper Blade
- Anti-Clog Channel
- Non-Absorbent Bristles
- Lightweight
- Frost/UV Proof
View all: Red Gorilla Broom Heads & Handles
Lightweight broom with telescopic handle, which can be locked in position at any length between 83-140cm. Features integrated scraper blade, and anti-clog channel to prevent dust flying for a clean sweeping action. Suitable for use in wet conditions, with non-porous polymer head and bristles. 30cm head width, with hard bristles.
- Plastic & Steel Construction
- Suitable for: Hard Ground
- Polyethylene terephthalate Bristles
- Extendable Handle
- Integrated Scraper Blade
- Anti-Clog Channel
- Non-Absorbent Bristles
- Lightweight
- Frost/UV Proof
View all: Red Gorilla Broom Heads & Handles
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Red Gorilla |
| Bristle Material | Polyethylene terephthalate Bristles |
| Construction Material (Hand Tools) | Plastic & Steel |
| Head Width | 30 cm |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Length (Imperial) | 59 " |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pole Diameter | 24 mm |
| Product Length | 1500 mm |
| Product Type | Broom |
| Suitable Ground Type | Hard Ground |