Raytech Bravo 3-6 4-Entry 3-Pole IPX8 Gel Cover Clear (520HF)
Pre-filled gel enclosure complete with 3-pole integrated connector in order to provide protection from water, dust or insects. Fits in the most common sizes of enclosures. Fully submersible and suitable for permanent submersion.
- Suitable for Up to 6mm² Cables
- IPX8 Waterproof to 10m
- Pre-Filled Gel
- Contains 32A Terminal
- Reusable
- Plastic Construction
- IPX8
- Suitable for Permanent Submersion
View all: Raytech Cable Connectors
Pre-filled gel enclosure complete with 3-pole integrated connector in order to provide protection from water, dust or insects. Fits in the most common sizes of enclosures. Fully submersible and suitable for permanent submersion.
- Suitable for Up to 6mm² Cables
- IPX8 Waterproof to 10m
- Pre-Filled Gel
- Contains 32A Terminal
- Reusable
- Plastic Construction
- IPX8
- Suitable for Permanent Submersion
View all: Raytech Cable Connectors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Raytech |
| Colour | Clear |
| Construction Material (Electrical) | Plastic |
| Current Rating | 32 A |
| IP Rating | IPX8 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Temperature | 90 °C |
| Model Name | Bravo 3-6 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pre-Filled Gel | Pre-Filled Gel |
| Product Depth | 53 mm |
| Product Height | 22 mm |
| Product Type | Gel Cover |
| Product Width | 49 mm |
| Suitable Cable Size | Up to 6 mm² |
| z1 - UK Manufacturer Name | Philex Electronic Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kingfisher Business Park, London Road, Bedford, MK42 0NX |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |
| z4 - EU Manufacturer Name | Philex Electronic Ireland Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Robwyn House, Corrintra, Castleblayney, Co. Monaghan, A75 XY76, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.philex.com/support |