Plasterers Float 11" x 5 1/2" (379PR)
See our Website Information page for the Magnusson lifetime guarantee details.
Features a lightweight handle for ease of use when smoothing and finishing plaster walls. High resistance to abrasion and easy to clean.
- Polyurethane Blade
- Polyurethane Ergonomic Handle
- High resistance to abrasion and easy to clean
View all: Unbranded Featheredge & Darbys
Features a lightweight handle for ease of use when smoothing and finishing plaster walls. High resistance to abrasion and easy to clean.
- Polyurethane Blade
- Polyurethane Ergonomic Handle
- High resistance to abrasion and easy to clean
View all: Unbranded Featheredge & Darbys
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 11 " |
| Blade Length (Metric) | 280 mm |
| Blade Material | Polyurethane |
| Blade Width (Imperial) | 5 1/2 " |
| Blade Width (Metric) | 140 mm |
| Brand | Unbranded |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Manufacturer Guarantee | Lifetime Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Plasterers Float |