Philips E27 R63 LED Light Bulb 210lm 3W (557KR)
LED reflector provides a focused beam of warm white light. Excellent replacement for traditional reflector lamps.
- Warm White - 2700K
- Non-Dimmable
- 210lm
- Up to 15,000 Hours Life
- 3kWh/1000h Life
- 36° Beam Angle
- 1 Year Guarantee
View all: Philips Light Bulbs
LED reflector provides a focused beam of warm white light. Excellent replacement for traditional reflector lamps.
- Warm White - 2700K
- Non-Dimmable
- 210lm
- Up to 15,000 Hours Life
- 3kWh/1000h Life
- 36° Beam Angle
- 1 Year Guarantee
View all: Philips Light Bulbs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Beam Angle | 36 ° |
| Brand | Philips |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cap Fitting Type | E27 |
| Colour Rendering Index | 90 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 2700 K |
| Decorative Filaments | Non-Filament |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Energy Rating | G |
| Life Length | 15,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb Type | R63 |
| Lm | 210 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 3 W |
| Power Consumption (Band) | 0 - 3.9W |
| Power Factor Value | 0.5 |
| Product Diameter | 63 mm |
| Product Length | 102 mm |
| Product Type | Reflector Light Bulb |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| kWh Per 1000hr Life | 3 kWh/1000h |