Pearl Consumables 30A 12V Standard Blade Type Fuse Holder (927YY)
Fits standard blade fuses up to 30A. Multiple units can be slotted together.
- Nylon Body
- Fits Standard Blade Fuses up 30A
- Can be Slotted Together
View all: Pearl Consumables Components
Fits standard blade fuses up to 30A. Multiple units can be slotted together.
- Nylon Body
- Fits Standard Blade Fuses up 30A
- Can be Slotted Together
View all: Pearl Consumables Components
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 30 A |
| Body Depth | 28.6 mm |
| Body Height | 29.7 mm |
| Body Material | Nylon Body |
| Body Width | 7.5 mm |
| Brand | Pearl Consumables |
| Cable Length | - m |
| Cable Voltage Rating | 12 V |
| Compatibility | Fits all standard blade auto fuses (max. 30A). |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Standard Blade Type Fuse Holder |
| Suitable Cable Size | - mm² |