OX Pro Tuff Spirit Level 72" (1800mm) (227XX)
Tough and durable aluminium profile with flat milled surfaces along top and bottom for precision. 3 x accurate and easy to read vials (1 x level and 2 x plumb) calibrated to 0.5 mm/m. Rubber-ended caps provide protection against bumps and drops.
- Aluminium Box Section Frame
- Machined Non-Magnetic Base
- 2 x 90° & 1 x 180° Vials
- Solid Construction
- 1 Year Guarantee
View all: OX Spirit Levels
Tough and durable aluminium profile with flat milled surfaces along top and bottom for precision. 3 x accurate and easy to read vials (1 x level and 2 x plumb) calibrated to 0.5 mm/m. Rubber-ended caps provide protection against bumps and drops.
- Aluminium Box Section Frame
- Machined Non-Magnetic Base
- 2 x 90° & 1 x 180° Vials
- Solid Construction
- 1 Year Guarantee
View all: OX Spirit Levels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | OX |
| Length (Imperial) | 72 " |
| Length (Metric) | 1800 mm |
| Level Product Type | Spirit |
| Magnetic Base (Yes/No) | No |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Measuring Accuracy | 0.5 mm/m |
| Model Name | Pro Tuff |
| No. of Vials | Three |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Spirit Level |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | OX TOOLS UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Osprey House, New Mill Road, Crayfields Business Park, BR5 3QJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | BR5 3QJ |
| z4 - EU Manufacturer Name | OX Tools NL |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | OX TOOLS NL, Oud Camp 22, 3155DL, Maasland, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales.nl@oxtools.com |