Non Photoluminescent "Fire Exit" Right Arrow Sign 150mm x 450mm (50967)
Legislation states that a fire exit sign with an arrow must be used to clearly mark escape routes and exits. Compliant with all British standards and legislation. Can be drilled or hole-punched for easy fixing. Suitable for both indoor and outdoor use.
- 1.2mm Polypropylene Construction
- Manufactured in the UK
View all: Unbranded Safety Signs
Legislation states that a fire exit sign with an arrow must be used to clearly mark escape routes and exits. Compliant with all British standards and legislation. Can be drilled or hole-punched for easy fixing. Suitable for both indoor and outdoor use.
- 1.2mm Polypropylene Construction
- Manufactured in the UK
View all: Unbranded Safety Signs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Construction Material (Safety) | Polypropylene |
| Fire Safety Sign Product Type | Exit |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Photoluminescent | Non Photoluminescent |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 150 mm |
| Product Length | 450 mm |
| Product Thickness | 1.2 mm |
| Product Type | "Fire Exit" Right Arrow Sign |
| Safety Sign Product Type | Fire |