No Nonsense Grout Float 9 1/2" x 4" (801PG)
Professional grout float. Rip-resistant base with aluminium, foam and rubber layers
- Rubber Blade
- Plastic Soft-Grip Handle
- Rip-Resistant Base
View all: No Nonsense Tile Grouting Tools
Professional grout float. Rip-resistant base with aluminium, foam and rubber layers
- Rubber Blade
- Plastic Soft-Grip Handle
- Rip-Resistant Base
View all: No Nonsense Tile Grouting Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 9 1/2 " |
| Blade Length (Metric) | 240 mm |
| Blade Material | Rubber |
| Blade Width (Imperial) | 4 " |
| Blade Width (Metric) | 100 mm |
| Brand | No Nonsense |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Grout Float |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |