No Nonsense Anti-Crack Acrylic White 310ml (39705)
A high quality paintable acrylic sealant. For sealing and filling gaps and cracks where movement can occur. Use prior to painting or papering to prevent unsightly cracks developing later. Good adhesion to concrete, brickwork, plaster, painted wood, anodised aluminium and uPVC.
- Use on Plasterwork, Skirting Boards, Windows & Door Frames
- High Quality Paintable Acrylic Sealant
- Use Where Movement Occurs
View all: No Nonsense Sealants
A high quality paintable acrylic sealant. For sealing and filling gaps and cracks where movement can occur. Use prior to painting or papering to prevent unsightly cracks developing later. Good adhesion to concrete, brickwork, plaster, painted wood, anodised aluminium and uPVC.
- Use on Plasterwork, Skirting Boards, Windows & Door Frames
- High Quality Paintable Acrylic Sealant
- Use Where Movement Occurs
View all: No Nonsense Sealants
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | No Nonsense |
| Colour | White |
| Dilution State | Ready to Use |
| Interior/Exterior Use | Interior & Exterior |
| Label Info 2: Hazard Statements | EUH208 Contains.... May produce an allergic reaction.EUH212 Warning! Hazardous respirable dust may be formed when used. Do not breathe dust. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | - Contains reaction mass of 5-chloro-2-methyl-2H-isothiazol-3-one and 2-methyl-2H-isothiazol-3-one (3:1) [C(M)IT/MIT] & 1,2-benzisothiazol-3(2H)-one [BIT]. May produce an allergic reaction; |
| Label Info 6: Additional Hazard Info | Always read and follow the information on the product label. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Fill Depth | Up to 10mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Anti-Crack Acrylic |
| Setting Time | More than 3 hours |
| Suitable Application | Use on Plasterwork, Skirting Boards, Windows & Door Frames |
| Vocs Grams Per Litre | 17.6 g/l |
| Volume | 310 ml |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bostik Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Common Road, Stafford, Staffordshire, ST16 3EH |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bostik SA |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 420 rue d'Estienne, d'Orves, 92700, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.bostik.com/global/en/customer-support/contact-us/ |