Nite-Glo Photoluminescent "Fire Exit" Left Arrow Sign 150mm x 450mm (25762)
Use photoluminescent fire exit signs to clearly mark escape routes and exits. Provides temporary high-visibility in the dark. For indoor or outdoor use. Easily punched or drilled for fixing. Compliant with all British standards and legislation.
- 1.2mm Polypropylene Construction
View all: Nite-Glo Safety Signs
Use photoluminescent fire exit signs to clearly mark escape routes and exits. Provides temporary high-visibility in the dark. For indoor or outdoor use. Easily punched or drilled for fixing. Compliant with all British standards and legislation.
- 1.2mm Polypropylene Construction
View all: Nite-Glo Safety Signs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Nite-Glo |
| Construction Material (Safety) | Polypropylene |
| Fire Safety Sign Product Type | Exit |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Photoluminescent | Photoluminescent |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Height | 150 mm |
| Product Length | 450 mm |
| Product Thickness | 1.2 mm |
| Product Type | "Fire Exit" Left Arrow Sign |
| Safety Sign Product Type | Fire |