Mira Event XS Dual Gravity-Pumped White/Chrome Thermostatic Power Shower (779JF)
For new installations or replacement of existing Mira Power showers, using same water, power and fixing points for a seamless upgrade. Designed for 15mm gravity-fed, low-pressure hot and cold water supplies. Boosts flow and pressure delivered with integrated, user-adjustable pump. Offers generous 200mm overhead deluge or 4-spray 110mm handset. Push button start/stop. Requires 3A power supply.
- Suitable for Low Pressure Water Systems Only
- Delivers 8Ltr/min at 0.008bar
- 1 Year Guarantee
- Rotary Start & Flow Control
- Thermostatic Temperature Control
- Fixed Head & Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Mira Showers
For new installations or replacement of existing Mira Power showers, using same water, power and fixing points for a seamless upgrade. Designed for 15mm gravity-fed, low-pressure hot and cold water supplies. Boosts flow and pressure delivered with integrated, user-adjustable pump. Offers generous 200mm overhead deluge or 4-spray 110mm handset. Push button start/stop. Requires 3A power supply.
- Suitable for Low Pressure Water Systems Only
- Delivers 8Ltr/min at 0.008bar
- 1 Year Guarantee
- Rotary Start & Flow Control
- Thermostatic Temperature Control
- Fixed Head & Riser Rail
- Single-Spray Pattern Shower Head
View all: Mira Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Advisory Notice | Warning: this is not an electric shower. |
| Brand | Mira |
| Cable Entry Points | Top Left, Bottom Left & Rear |
| Colour | White/Chrome |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 65 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 14 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 8 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 0.008 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Event XS Dual |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Depth | 115 mm |
| Product Height | 310 mm |
| Product Type | Power Shower |
| Product Width | 210 mm |
| Range Name | Event |
| Shower Head Shape | Round |
| Shower Head Size | 200 mm |
| Shower Product Type | Power |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control |
| Total Product Weight | 4.34 kg |
| Water Entry Points | Top Left, Bottom Left & Rear |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kohler Mira Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Cromwell Road, Cheltenham, Gloucestershire, GL52 5EP |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | askus@mirashowers.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kohler France S.A.S |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 30 Boulevard de la Bastille, Paris, 75012, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerserviceeire@mirashowers.com |
Product Contents
Shower unit, hose, shower head, deluge head and riser rail.