Milwaukee M18FPFT-20230MSET 18V 2 x 2.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Powered Fish Tape 30m (98') (947KG)
Auto-Run powered feeding and cable-pulling offers high productivity with less user fatigue, especially when working on overhead installations. Powerstate brushless motor provides ability to pull wire up to 72m. Features variable speed trigger, 4 compatible interchangable drums with quick, tool-free exchange and proprietary anti-binding drum design for smoother feeding and retracting. RedLink Plus electronic intelligence and RedLithium battery pack offer outstanding power, run time and durability. Works with all M18 batteries.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 26min Charge Time
- 30m Polyester Tape
- Eye End
- ABS Plastic Case
- Rubber Overmould Grip
- Variable Speed
- LED Work Light
View all: Milwaukee Fish Tape
Auto-Run powered feeding and cable-pulling offers high productivity with less user fatigue, especially when working on overhead installations. Powerstate brushless motor provides ability to pull wire up to 72m. Features variable speed trigger, 4 compatible interchangable drums with quick, tool-free exchange and proprietary anti-binding drum design for smoother feeding and retracting. RedLink Plus electronic intelligence and RedLithium battery pack offer outstanding power, run time and durability. Works with all M18 batteries.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 26min Charge Time
- 30m Polyester Tape
- Eye End
- ABS Plastic Case
- Rubber Overmould Grip
- Variable Speed
- LED Work Light
View all: Milwaukee Fish Tape
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Case Height | 515 mm |
| Case Material | ABS Plastic |
| Case Width | 447 mm |
| Charge Time | 26 min |
| Compatibility | Tool free drum exchange with 4 interchangable drums, Steel Tape 36 & 72m / Non-conductive Tape 30 & 60m |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Length (Imperial) | 98 ' |
| Length (Metric) | 30 m |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | M18FPFT-20230MSET |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Powered Fish Tape |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tape Included | Tape Included |
| Tape Material | Polyester |
| Tape Width | 10 mm |
| Tool Weight with Battery | 6.1 kg |
Product Contents
M18FPFT-20230MSET, 2.0Ah batteries (2), M12-M18 rapid charger and 30m non-conductive tape drum.