Milwaukee M14 18C6 18V Multi-Bay Charger (658FJ)
Charges up to 6 batteries sequentially. Bypass mode to select the battery bay that charges first.
- Charges 18V Batteries
- Bypass Mode
- Integrated Hanging Holes
- Carry Handle
View all: Milwaukee Power Tool Chargers
Charges up to 6 batteries sequentially. Bypass mode to select the battery bay that charges first.
- Charges 18V Batteries
- Bypass Mode
- Integrated Hanging Holes
- Carry Handle
View all: Milwaukee Power Tool Chargers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| Charges Battery Voltages | 18V |
| Charging Current | 0.33 A |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| LED Indicator | LED Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | M14 18C6 |
| Mount Type | Base Standing or Wall Hung Installation |
| No. of Battery Ports | 6-Port |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Multi-Bay Charger |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| With USB Ports | Without USB |
| z1 - UK Manufacturer Name | Techtronic Industries (UK) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Parkway, Marlow International, Marlow, Buckinghamshire, SL71YL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries (UK) Ltd, Parkway, Marlow International, Marlow, SL7 1YL, UK |
| z4 - EU Manufacturer Name | Techtronic Industries GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Max-Eyth-Str. 14, Winnenden, Stuttgart, 71368, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries GmbH, Max-Eyth-Str. 10, 71364, Winnenden, Germany |