Milwaukee M12 FJS-422X FUEL 12V 2 x 2.0 / 4.0Ah Li-Ion RedLithium Brushless Cordless Jigsaw (429CX)
Cordless Milwaukee M12 FUEL jigsaw features 6-speed settings, with auto-controlled start mode to ensure smooth, accurate cut starts by allowing the tool to start slow and ramp up to full speed. Fixtec blade clamp offers fast, easy blade change. Supplied with 2 x batteries (2.0Ah and 4.0Ah), blade, dust extraction adaptor, dust cover, splinter guard and soft shoe. Milwaukee FUEL platform redefines the balance of cordless technologies, and Powerstate brushless motor and Redlink Plus intelligence deliver exceptional power, runtime and durability, with a run time of up to 24 minutes in 19mm OSB (using a 4.0Ah battery pack). Flexible battery system works with all Milwaukee M12 batteries.
- 1 x 2.0Ah & 1 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 5-Stage Reciprocating Action
- 6-Speed
- 80min Charge Time
- Keyless Blade Change
- Dust Blower Facility
- Aluminium Base
- All-Metal Gearing
- Sliding Switch
- Rubber Overmould Grip
View all: Milwaukee Jigsaws
Cordless Milwaukee M12 FUEL jigsaw features 6-speed settings, with auto-controlled start mode to ensure smooth, accurate cut starts by allowing the tool to start slow and ramp up to full speed. Fixtec blade clamp offers fast, easy blade change. Supplied with 2 x batteries (2.0Ah and 4.0Ah), blade, dust extraction adaptor, dust cover, splinter guard and soft shoe. Milwaukee FUEL platform redefines the balance of cordless technologies, and Powerstate brushless motor and Redlink Plus intelligence deliver exceptional power, runtime and durability, with a run time of up to 24 minutes in 19mm OSB (using a 4.0Ah battery pack). Flexible battery system works with all Milwaukee M12 batteries.
- 1 x 2.0Ah & 1 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 5-Stage Reciprocating Action
- 6-Speed
- 80min Charge Time
- Keyless Blade Change
- Dust Blower Facility
- Aluminium Base
- All-Metal Gearing
- Sliding Switch
- Rubber Overmould Grip
View all: Milwaukee Jigsaws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 / 4.0 Ah |
| Battery Technology | RedLithium |
| Bevel Angles | 45 ° |
| Blade Fitting Type | Universal Fitting |
| Brand | Milwaukee |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 80 min |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max. Cut in Steel | 3 mm |
| Max. Cut in Wood | 70 mm |
| Model No | M12 FJS-422X FUEL |
| No Load Speed | 800-3000 spm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Length | 473 mm |
| Product Type | Jigsaw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Stroke Length | 22 mm |
| Switch Type | Sliding Switch |
| Tool Blade Change Facility | Keyless Blade Change |
| Tool Weight with Battery | 1.7 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Techtronic Industries (UK) Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Techtronic Industries (UK) Ltd, Parkway , Marlow , Buckinghamshire, SL7 1YL |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries (UK) Ltd Parkway Marlow SL7 1YL UK |
| z4 - EU Manufacturer Name | Techtronic Industries GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Techtronic Industries GmbH, Max-Eyth-Str. 10, Winnenden, 71364, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Techtronic Industries GmbH, Max-Eyth-Str. 10, 71364, Winnenden, Germany |
Product Contents
M12 FUEL bodygrip jigsaw, 2 x M12 FUEL batteries (2.0Ah and 4.0Ah), M12 charger, blade, dust extraction adaptor, dust cover, splinter guard, soft shoe and HD box.