McAlpine Unslotted Pop Up All-in-One Basin Waste with Bottle Trap White 32mm (229CL)
Combination clicker waste and bottle trap designed for use with basins. Clicker mechanism is moulded in plastic to limit the effects of hard water. All-in-one unit offers quick installation, with the option to dry-fix if required. Suitable for basins with or without an overflow.
- 40.5mm Suitable Hole Size
- 1 1/4" Compression Outlet
- 75mm Water Seal
- 30Ltr/min Flow Rate
- Adjustable
- Centre Pin Fixing
- Plastic Clicker Mechanism
- Can be Dry-Fixed
View all: McAlpine Wastes
Combination clicker waste and bottle trap designed for use with basins. Clicker mechanism is moulded in plastic to limit the effects of hard water. All-in-one unit offers quick installation, with the option to dry-fix if required. Suitable for basins with or without an overflow.
- 40.5mm Suitable Hole Size
- 1 1/4" Compression Outlet
- 75mm Water Seal
- 30Ltr/min Flow Rate
- Adjustable
- Centre Pin Fixing
- Plastic Clicker Mechanism
- Can be Dry-Fixed
View all: McAlpine Wastes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable |
| Appliance Installation Type | Without Appliance |
| Body Material | Polypropylene Body |
| Brand | McAlpine |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene |
| Demountable | Demountable |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 30 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Outlet Connection Size | 1 1/4 " |
| Outlet Connection Type | Compression |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 32 mm |
| Product Height | 230 mm |
| Product Type | All-in-One Basin Waste with Bottle Trap |
| Resistant Type | Corrosion, High & Low Temperature, Household Chemicals, Impact & Odour Resistant |
| Suitable Hole Size | 40.5 mm |
| Suitable Pipe Diameter | 32 mm |
| Trap Application | Basin |
| Trap Type | Kit |
| Waste/Plug Type | Click‑Clack |
| Water Seal Size | 75 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Kelvin Avenue, Hillington, Glasgow, G52 4LF |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://mcalpineplumbing.com/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | McAlpine & Co Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Unit 4c Summerhill Enterprise Centre, Summerhill, County Meath, A83 KP23, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://mcalpineplumbing.com/ |