McAlpine Condensate Soakaway Grey (94914)
All Gas boilers and accessories must be installed by a Gas Safe Registered Engineer.
Condensate soakaway container for use with limestone chippings. Top and side inlets fit 32 or 40mm pipe. External use only.
- Max. Operating Temperature: 95°C
- Suitable for Condensing Boilers
- Polypropylene, ABS & Rubber Construction
- Top or Side-Entry
View all: McAlpine Flues & Boiler Accessories
Condensate soakaway container for use with limestone chippings. Top and side inlets fit 32 or 40mm pipe. External use only.
- Max. Operating Temperature: 95°C
- Suitable for Condensing Boilers
- Polypropylene, ABS & Rubber Construction
- Top or Side-Entry
View all: McAlpine Flues & Boiler Accessories
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Boiler Accessory Type | Condensates & Accessories |
| Brand | McAlpine |
| Compatible Boiler Type | Condensing Boilers |
| Construction Material (Plumbing) | Polypropylene, ABS & Rubber |
| Entry Position | Top or Side-Entry |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Inlet Connection Size | 32/40 mm |
| Inlet Connection Type | Push-Fit |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Operating Temperature | 95 °C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 300 mm |
| Product Height | 135 mm |
| Product Type | Condensate Soakaway Grey |
| Smart Compatibility | Not Smart |