Mascot Customized Electricians Belt Dark Navy (418KC)
Set of two highly durable holster pockets developed in collaboration with electricians. Pockets can be attached easily and individually to shorts/trousers via the Click Pocket System (additional holster pockets may also be added). Ideal for holding screwdrivers and pliers. Includes insulation tape holder and hanging strap.
- Plastic & Nylon Construction
- Holster 1: 2 x Spacious & 1 x Zipped Waterproof Pocket(s). Holster 2: 1 x Spacious, 2 x Screwdriver & 2 x Utility Pocket(s)
- Made from 100% Cordura Polyamide
- Closed-Bottom Pockets
- 3 x Tool Straps
View all: Mascot Tool Belts
Set of two highly durable holster pockets developed in collaboration with electricians. Pockets can be attached easily and individually to shorts/trousers via the Click Pocket System (additional holster pockets may also be added). Ideal for holding screwdrivers and pliers. Includes insulation tape holder and hanging strap.
- Plastic & Nylon Construction
- Holster 1: 2 x Spacious & 1 x Zipped Waterproof Pocket(s). Holster 2: 1 x Spacious, 2 x Screwdriver & 2 x Utility Pocket(s)
- Made from 100% Cordura Polyamide
- Closed-Bottom Pockets
- 3 x Tool Straps
View all: Mascot Tool Belts
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Mascot |
| Colour | Dark Navy |
| Construction Material (Access) | Plastic & Nylon |
| Fixing Type | Clip-On |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Customized |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | Holster 1: 2 x Spacious & 1 x Zipped Waterproof Pocket(s). Holster 2: 1 x Spacious, 2 x Screwdriver & 2 x Utility Pocket(s) |
| Product Depth | 25 cm |
| Product Height | 20 cm |
| Product Type | Electricians Belt |
| Product Width | 15 cm |
| Tool Storage Type | Tool Belts & Holders |