Marshalltown QLT Radiator & Pipe Trowel 10.5" x 3" (365GL)
Contractor-grade trowel with cuved, soft-grip handle for a comfortable hold. Long, flexible steel blade attached to a long mounting which helps to keep the blade rigid. Ideal for plastering in tight areas, such as around pipes and radiators.
- Hardened Carbon Steel Blade
- Carbon Steel Shank
- Plastic Soft-Grip Handle
View all: Marshalltown Plastering Trowels
Contractor-grade trowel with cuved, soft-grip handle for a comfortable hold. Long, flexible steel blade attached to a long mounting which helps to keep the blade rigid. Ideal for plastering in tight areas, such as around pipes and radiators.
- Hardened Carbon Steel Blade
- Carbon Steel Shank
- Plastic Soft-Grip Handle
View all: Marshalltown Plastering Trowels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 10.5 " |
| Blade Length (Metric) | 266 mm |
| Blade Material | Carbon Steel |
| Blade Width (Imperial) | 3 " |
| Blade Width (Metric) | 64 mm |
| Brand | Marshalltown |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | QLT Radiator & Pipe Trowel |
| Trowel Type | Plastering |