Marshalltown QLT Finishing Trowel 12" x 4" (361GL)
Contractor-grade finishing trowel with soft-grip handle for a comfortable hold. Cast-aluminium mounting, securely riveted to the tempered, polished steel blade. Square shank prevents handle from turning.
- Hardened Stainless Steel Blade
- Stainless Steel Shank
- Plastic & Rubber Soft-Grip Handle
View all: Marshalltown Plastering Trowels
Contractor-grade finishing trowel with soft-grip handle for a comfortable hold. Cast-aluminium mounting, securely riveted to the tempered, polished steel blade. Square shank prevents handle from turning.
- Hardened Stainless Steel Blade
- Stainless Steel Shank
- Plastic & Rubber Soft-Grip Handle
View all: Marshalltown Plastering Trowels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Length (Imperial) | 12 " |
| Blade Length (Metric) | 305 mm |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Width (Imperial) | 4 " |
| Blade Width (Metric) | 100 mm |
| Brand | Marshalltown |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | QLT Finishing Trowel |
| Trowel Type | Brickwork |