Makita Starlock B-65078 40-Grit Multi-Material Removal Blade 70mm (259XP)
Suitable for removing mortar, grout, tile adhesive and fibreglass. 40-grit for routing and rasping. Creates less dust due to oscillating action. Segment shape allows for flush and corner cutting.
- Suitable for Tile & Grout
- Coarse Carbide RIFF Grit
- Starlock Fitting
View all: Makita Multi Tool Blades
| QTY | Price per item | Saving |
|---|---|---|
| 1 - 2 | £44.99 | - |
| 3 + | £40.49 | Save 10% |
Suitable for removing mortar, grout, tile adhesive and fibreglass. 40-grit for routing and rasping. Creates less dust due to oscillating action. Segment shape allows for flush and corner cutting.
- Suitable for Tile & Grout
- Coarse Carbide RIFF Grit
- Starlock Fitting
View all: Makita Multi Tool Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 70 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 2.76 " |
| Blade Thickness | 3 mm |
| Brand | Makita |
| Grit | 40 Grit |
| Grit Material | Carbide RIFF |
| Grit Type | Coarse |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Starlock |
| Model No | B-65078 |
| Multi-Tool Accessory Function | Sanding |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Multi-Tool Starlock TC Remover |
| Suitable Material Application | Multi-Material |
| Suitable Sanding Material | Tile & Grout |