Makita HS301DWAE 85mm 12V 2 x 2.0Ah Li-Ion CXT Cordless Circular Saw (130FG)
Circular saw is part of the Makita 12V CXT product range. Fitted with an 85mm blade that can be used for cutting up to a depth of 25.5mmm at 90° and 16.5mm at 45°. Features a built-in debris blower which feeds air to the cutting line for improved user visibility during use. Can be connected to a dust extraction unit with dust nozzle fitted. Ergonomically designed handle with soft rubber grip. Slide-on battery with multi-contact terminals to ensure stable contact even under extreme work vibration conditions. Supplied with carry case.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 70min Charge Time
- Max. Cut: 25.5mm
- 20-Tooth TCT Blade Included
- Steel Base & Steel Guard
- No Brake
- No Riving Knife Required
- Trigger Switch
- Spindle Lock
- Without Fence
View all: Makita Circular Saws
Circular saw is part of the Makita 12V CXT product range. Fitted with an 85mm blade that can be used for cutting up to a depth of 25.5mmm at 90° and 16.5mm at 45°. Features a built-in debris blower which feeds air to the cutting line for improved user visibility during use. Can be connected to a dust extraction unit with dust nozzle fitted. Ergonomically designed handle with soft rubber grip. Slide-on battery with multi-contact terminals to ensure stable contact even under extreme work vibration conditions. Supplied with carry case.
- 2 x 2.0Ah Li-Ion Batteries
- 70min Charge Time
- Max. Cut: 25.5mm
- 20-Tooth TCT Blade Included
- Steel Base & Steel Guard
- No Brake
- No Riving Knife Required
- Trigger Switch
- Spindle Lock
- Without Fence
View all: Makita Circular Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | CXT |
| Bevel Angles | 0-45 ° |
| Blade Description | TCT Blade Included |
| Blade Diameter | 85 mm |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 70 min |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Cutting Depth Capacity | 25.5 mm |
| Disc Bore Size | 15 mm |
| Low Battery Indicator | Without Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Depth At 90deg | 25.5 mm |
| Model No | HS301DWAE |
| No Load Speed | 0-1500 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Number of Teeth | 20 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Length | 313 mm |
| Product Type | Circular Saw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight with Battery | 1.6 kg |
Product Contents
HS301DWAE, TCT Blade, Hex key, battery charger, 2 x 2.0Ah batteries and carry case.