Makita DJR187RTE 18V 2 x 5.0Ah Li-Ion LXT Brushless Cordless Reciprocating Saw (778XJ)
Brushless, cordless reciprocating saw that delivers up to 3000 spm for high cutting efficiency. Equipped with large 2- finger trigger for operator convenience, electric brake for increased safety, tool-less blade change and tool-less shoe adjustment with lever system to minimise blade lock for unintentional releasing. Also includes LED job light, retractable hook and electronic 2-speed selection. High speed cutting for wood and low speed cutting for metal. Features a vertical crank mechanism.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 2-Speed Variable
- Tool-Free Blade Change
- 45min Charge Time
- Electronic Brake
- All-Metal Gearbox
- LED Work Light
- Soft-Grip Handle
View all: Makita Reciprocating Saws
Brushless, cordless reciprocating saw that delivers up to 3000 spm for high cutting efficiency. Equipped with large 2- finger trigger for operator convenience, electric brake for increased safety, tool-less blade change and tool-less shoe adjustment with lever system to minimise blade lock for unintentional releasing. Also includes LED job light, retractable hook and electronic 2-speed selection. High speed cutting for wood and low speed cutting for metal. Features a vertical crank mechanism.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 2-Speed Variable
- Tool-Free Blade Change
- 45min Charge Time
- Electronic Brake
- All-Metal Gearbox
- LED Work Light
- Soft-Grip Handle
View all: Makita Reciprocating Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Shoe Positions | 2-Position Shoe |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Steel | 130 mm |
| Capacity Wood | 255 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 45 min |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DJR187RTE |
| No Load Speed | 0-2300 - 0-3000 spm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 439 mm |
| Product Type | Reciprocating Saw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Stroke Length | 32 mm |
| Tool Blade Change Facility | Tool-Free Blade Change |
| Tool Weight with Battery | 3.4 kg |
Product Contents
DJR187RTE, 5.0 Ah batteries (2), charger and carry case.