Makita DHP453Z 18V Li-Ion LXT Cordless Combi Drill - Bare (3521P)
This product is supplied without battery and charger. Makita 5.0ah batteries now on offer! Please see product code 2721V.
Light duty cordless combi drill producing up to 42Nm of torque via a two speed gearbox. Ergonomically designed rubberised soft-grip for improved user experience.Variable speed control via trigger pressure. Electronic brake, stops bit rotation rapidly.
- Max. Torque: 42Nm
- 16 Torque Settings + Drill
- 13mm Keyless Chuck
- 2-Speed Variable & Reverse
- All-Metal Gearing
- Electronic Brake
- Without Work Light
- Without Spindle Lock
- Fan-Cooled Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Combi Drills
Light duty cordless combi drill producing up to 42Nm of torque via a two speed gearbox. Ergonomically designed rubberised soft-grip for improved user experience.Variable speed control via trigger pressure. Electronic brake, stops bit rotation rapidly.
- Max. Torque: 42Nm
- 16 Torque Settings + Drill
- 13mm Keyless Chuck
- 2-Speed Variable & Reverse
- All-Metal Gearing
- Electronic Brake
- Without Work Light
- Without Spindle Lock
- Fan-Cooled Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Makita Combi Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Combi Drills |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | LXT |
| Brand | Makita |
| Brushless | Brushed |
| Capacity Masonry | 13 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 36 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Drill Handle Type | Rubber-Coated Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Impact Rate | 0-19,500 bpm |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 42 Nm |
| Model No | DHP453Z |
| No Load Speed | 0-400 / 0-1300 rpm |
| No. Torque Setting | 16 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Product Length | 232 mm |
| Product Type | Combi Drill |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 1.3 kg |
Product Contents
DHP453Z and slotted / Philips bit.