Makita B-64967 Multi-Material Segmented Cutting Blade 98.3mm (341XP)
BiM segmented knife blade for cutting insulation, polystyrene, rubber mortar, tile adhesive and glue. Offers long distance push cuts and segment shape allows for flush cutting. Backwards compatible.
- Cuts Glue, Insulation, Polystyrene, Rubber Mortar & Tile Adhesive
- Starlock Fitting
- Flush Cut
- Carbide Teeth
View all: Makita Multi Tool Blades
| QTY | Price per item | Saving |
|---|---|---|
| 1 - 2 | £19.99 | - |
| 3 + | £17.99 | Save 10% |
BiM segmented knife blade for cutting insulation, polystyrene, rubber mortar, tile adhesive and glue. Offers long distance push cuts and segment shape allows for flush cutting. Backwards compatible.
- Cuts Glue, Insulation, Polystyrene, Rubber Mortar & Tile Adhesive
- Starlock Fitting
- Flush Cut
- Carbide Teeth
View all: Makita Multi Tool Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 98.3 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 3.87 " |
| Blade Material | Steel |
| Brand | Makita |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Depth of Cut | 30 mm |
| Model No | B-64967 |
| Multi-Tool Accessory Function | Cutting |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Multi-Tool Serrated Segment Blade |
| Suitable Cutting Application | Multi-Material |
| Suitable Material Application | Multi-Material |
| Suitable Sawing Material | Glue, Insulation, Polystyrene, Rubber Mortar & Tile Adhesive |
| Type of Cut | Flush Cut |