Magnusson Workbench 640mm (885CN)
Magnusson 640mm folding workbench delivers reliable, adaptable support for a wide range of site and workshop tasks. Built with a durable aluminium and steel frame and a plastic tabletop, it handles loads up to 250kg with ease. The adjustable height and wide 600mm jaw opening make it suitable for tasks such as clamping, cutting and assembly work. Quick-open legs allow fast setup and easy breakdown, and the folding design offer convenient transport and compact storage. The workbench also features integrated shelf to provide storage for tools and materials, saving space and keeping everything within reach.
- Aluminium & Steel Frame & Plastic Table
- Height Adjustable
- 250kg Max. Load Capacity
- 23.5" (600mm) Jaw Opening
- Sturdy, Quick-Open Legs
- Foldable Design
- Integrated Storage Shelf
View all: Magnusson Workbenches
Magnusson 640mm folding workbench delivers reliable, adaptable support for a wide range of site and workshop tasks. Built with a durable aluminium and steel frame and a plastic tabletop, it handles loads up to 250kg with ease. The adjustable height and wide 600mm jaw opening make it suitable for tasks such as clamping, cutting and assembly work. Quick-open legs allow fast setup and easy breakdown, and the folding design offer convenient transport and compact storage. The workbench also features integrated shelf to provide storage for tools and materials, saving space and keeping everything within reach.
- Aluminium & Steel Frame & Plastic Table
- Height Adjustable
- 250kg Max. Load Capacity
- 23.5" (600mm) Jaw Opening
- Sturdy, Quick-Open Legs
- Foldable Design
- Integrated Storage Shelf
View all: Magnusson Workbenches
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnusson |
| Closed Depth | 790 mm |
| Closed Height | 890 m |
| Closed Width | 640 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 250 kg |
| Max. Jaw Opening (Metric) | 600 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Workbench |
| Self-Assembly | Self-Assembly |
| Total Product Weight | 1.9 kg |
| Working Height | 890 m |
| Working Width | 640 mm |