Lutec Focus Outdoor Up/Down Wall Light Stainless Steel (437AJ)
Focus up/down modern wall light crafted from high-grade stainless steel. Illuminates with dual-directional lighting and projects above and below to enhance outdoor spaces. Blends form and function with an understated architectural design. Ideal for driveways, garden walls, porches and patios. Clean architectural form and a brushed stainless steel quality finish.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Stainless Steel Body
- Glass Diffuser
- Max. Wattage: 7W
- Architectural Dual-Direction Wall Light
- Fast-Fit Connector
View all: Lutec Outdoor Wall Lights
Focus up/down modern wall light crafted from high-grade stainless steel. Illuminates with dual-directional lighting and projects above and below to enhance outdoor spaces. Blends form and function with an understated architectural design. Ideal for driveways, garden walls, porches and patios. Clean architectural form and a brushed stainless steel quality finish.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Stainless Steel Body
- Glass Diffuser
- Max. Wattage: 7W
- Architectural Dual-Direction Wall Light
- Fast-Fit Connector
View all: Lutec Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Stainless Steel Body |
| Brand | Lutec |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Stainless Steel |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Glass Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 2 x GU10 Light Bulbs Required |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply) |
| Max. Wattage | 7 W |
| Model Name | Focus |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Steel |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 89 mm |
| Product Height | 225 mm |
| Product Type | Up/Down Wall Light |
| Product Width | 102 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 2 |