Luceco Outdoor Coach Lantern With PIR Sensor Black (508JV)
Traditional-appearance coach lantern with PIR presence detector. Features die-cast aluminium housing and 6 glass panels.
- IP44: For Outdoor Use
- Decorative Design
- Die-Cast Aluminium Body
- Tempered Glass Diffuser
- 90° 7m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Max. Wattage: 60W
- E27 Lamp Holder
View all: Luceco Outdoor Wall Lights
Traditional-appearance coach lantern with PIR presence detector. Features die-cast aluminium housing and 6 glass panels.
- IP44: For Outdoor Use
- Decorative Design
- Die-Cast Aluminium Body
- Tempered Glass Diffuser
- 90° 7m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Max. Wattage: 60W
- E27 Lamp Holder
View all: Luceco Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | Luceco |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 60 W |
| Model No | LEXDCL6PB-02 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 232 mm |
| Product Height | 450 mm |
| Product Type | Coach Lantern |
| Product Width | 203 mm |
| Sensor Angle | 90 ° |
| Sensor Range | 7 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |