Luceco FType Essence Fixed Fire Rated LED Downlights White 5W 515lm 10 Pack (677VK)
These Luceco FType Essence fixed fire rated LED downlights offer efficient and safe illumination for various indoor settings. Featuring a low profile design, they are ideal for shallow ceiling voids, making installation straightforward. With a 5W power consumption and 515lm output, these downlights provide a warm white 3000K light, suitable for residential projects. An IP65 rating ensures suitability for damp environments such as kitchens and bathrooms. The integrated SpeedFit connector with loop in/out piano key terminals allows for quick and secure wiring of solid or stranded cables. They are fire rated to 30, 60, and 90 minutes, enhancing safety.
- IP65: For Indoor Use
- Warm White - 3000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 25,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 76mm Cut-Out
- 60° Beam Angle
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Low Profile Design for Shallow Ceiling Voids
View all: Luceco Downlights
These Luceco FType Essence fixed fire rated LED downlights offer efficient and safe illumination for various indoor settings. Featuring a low profile design, they are ideal for shallow ceiling voids, making installation straightforward. With a 5W power consumption and 515lm output, these downlights provide a warm white 3000K light, suitable for residential projects. An IP65 rating ensures suitability for damp environments such as kitchens and bathrooms. The integrated SpeedFit connector with loop in/out piano key terminals allows for quick and secure wiring of solid or stranded cables. They are fire rated to 30, 60, and 90 minutes, enhancing safety.
- IP65: For Indoor Use
- Warm White - 3000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 25,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 76mm Cut-Out
- 60° Beam Angle
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Low Profile Design for Shallow Ceiling Voids
View all: Luceco Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed |
| Bathroom Use | Bathroom |
| Beam Angle | 60 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Pressed Steel Body |
| Brand | Luceco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Cut-Out Diameter | 76 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Zone 1 |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 515 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | FType Essence |
| Model No | EFTF5W30/10-01 |
| Pack Size | 10 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 10 |
| Power Consumption | 5 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 57 mm |
| Product Diameter | 90 mm |
| Product Type | Downlights |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 5 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |