Luceco Castra Outdoor LED Floodlight Black 10W 1050lm (714KJ)
Luceco, slim profile floodlight with swivel and tilt mounting arm for a modern, sleek look. Pre-wired with a HO5RN-F rubber cable (1m). Energy efficiency of 120Lm per watt. Ball joint bracket for increased adjustability and installation options.
- IP65: For Outdoor Use
- Warm White
- 1050lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Tempered Glass Lens
- Up to 30,000 Hours Life
- Swivel & Tilt
- CRI 80: Ideal for use with CCTV
View all: Luceco Floodlights
Luceco, slim profile floodlight with swivel and tilt mounting arm for a modern, sleek look. Pre-wired with a HO5RN-F rubber cable (1m). Energy efficiency of 120Lm per watt. Ball joint bracket for increased adjustability and installation options.
- IP65: For Outdoor Use
- Warm White
- 1050lm
- Die-Cast Aluminium Body
- Tempered Glass Lens
- Up to 30,000 Hours Life
- Swivel & Tilt
- CRI 80: Ideal for use with CCTV
View all: Luceco Floodlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Swivel & Tilt |
| Body Material | Die-Cast Aluminium Body |
| Brand | Luceco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 3000 K |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | E |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Brackets Supplied |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Lens |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 1050 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Castra |
| Model No | LFS10B130-XD5 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 10 W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Depth | 145 mm |
| Product Height | 140 mm |
| Product Type | Floodlight |
| Product Width | 120 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 10 kWh/1000h |