LawnMaster FD2402-01 2400W 100kg/hr Impact Garden Shredder 240V (730CU)
Impact shredder with carbon steel, rapid cutting blade rotating at 3940rpm. Quickly cuts through leafy clippings and soft wood branches measuring up to 40mm in diameter. T-Drive maintains the blade torque at around 12Nm for excellent cutting performance. Use chippings as a mulch to help suppress weeds, enhance nutrients and retain soil moisture, or to reduce the volume of clippings. Comes with a safety plunger to feed leafy material into the shredder and keep hands safely out of the hopper. The machine is protected by a safety interlock switch, preventing the shredder from operating without the hopper cover fitted. The safety interlocked hopper can be opened without the need for tools making blade changes and clearing blockages quick and easy. Overload cut-out protects the motor from overheating. Double-sided carbon steel blade can be flipped over for double the blade life (a spare double-sided blade is also provided). Large wheels and lightweight design make this shredder easy to move. Supplied with 3m cable, 50Ltr collection bag, spare double-sided blade and safety glasses.
- 100kg/hr Material Throughput
- Shreds Branches up to 40mm Dia.
- Impact Shredder
- Double-Sided Blade
- Reverse Facility
- 1 Year Guarantee
- T-Drive Maintains Torque
- Lightweight Design
- Safety Plunger & Safety Interlock Switch
View all: LawnMaster Garden Shredders
Sorry, this item is currently out of stock
Impact shredder with carbon steel, rapid cutting blade rotating at 3940rpm. Quickly cuts through leafy clippings and soft wood branches measuring up to 40mm in diameter. T-Drive maintains the blade torque at around 12Nm for excellent cutting performance. Use chippings as a mulch to help suppress weeds, enhance nutrients and retain soil moisture, or to reduce the volume of clippings. Comes with a safety plunger to feed leafy material into the shredder and keep hands safely out of the hopper. The machine is protected by a safety interlock switch, preventing the shredder from operating without the hopper cover fitted. The safety interlocked hopper can be opened without the need for tools making blade changes and clearing blockages quick and easy. Overload cut-out protects the motor from overheating. Double-sided carbon steel blade can be flipped over for double the blade life (a spare double-sided blade is also provided). Large wheels and lightweight design make this shredder easy to move. Supplied with 3m cable, 50Ltr collection bag, spare double-sided blade and safety glasses.
- 100kg/hr Material Throughput
- Shreds Branches up to 40mm Dia.
- Impact Shredder
- Double-Sided Blade
- Reverse Facility
- 1 Year Guarantee
- T-Drive Maintains Torque
- Lightweight Design
- Safety Plunger & Safety Interlock Switch
View all: LawnMaster Garden Shredders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | LawnMaster |
| Cable Length | 3 m |
| Corded Tool Weight | 12 kg |
| Cutting Blade Type | Double-Sided Blade |
| Fuel Type Garden Power | Electric |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Branch Shredding Diameter | 40 mm |
| Model No | FD2402-01 |
| No Load Speed | 3940 rpm |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 2400 W |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Impact Garden Shredder |
| Reverse Action | Reverse Facility |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 84 dB |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cleva Europe Ltd |
Product Contents
FD2402-01, safety plunger and collection bag.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode