LawnMaster CLMF4841E-1-01 48V 2 x 4.0Ah Lithium MX Brushless Cordless 41cm Rotary Lawn Mower (249CU)
Powerful cordless lawn mower comes with 2 x MX 24V 4.0Ah batteries, 2 x 1-hour fast chargers and a rear roller. Delivers a total of 172 watt-hours of cutting power. 42Ltr Redi-Bag grass collector and 41cm carbon steel blade make it ideal for larger lawns. Brushless motor, with iPower intelligent control, automatically adjusts motor speed to grass conditions, delivering more power when needed, and reserving power when only a light trim is required for optimised battery life. Battery charge indicator lights show how much charge is remaining in the batteries. A single lever changes the height of cut from 22 to 72mm and an integrated rear roller helps achieve a precise, professional striped finish on the lawn. Use with the collapsible Redi-Bag grass collector to collect clippings for disposal, or attach the supplied mulch plug to finely cut the grass clippings and return them to the lawn surface as a nutrient. Comb brushes grass into the blades to ensure close cuts to the lawn edge, reducing the amount of trimming required. Folding handles give a compact footprint, and a central carry handle makes it easy to move the mower. Remove the batteries and safety key to store the mower upright when space is required. Part of the MX 24V Shared Battery System. Every MX 24V 4.0Ah battery and charger is fully compatible with the LawnMaster MX 24V cordless range, including lawn mowers, hedge trimmers, grass trimmers, chainsaws and leaf blowers.
- 2 x 4.0Ah Lithium Batteries
- 6 Cutting Heights (22-72mm)
- 42Ltr Grass Bag
- 1hr Charge Time
- 1 Year Guarantee
- Carbon Steel Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
View all: LawnMaster Lawn Mowers
Powerful cordless lawn mower comes with 2 x MX 24V 4.0Ah batteries, 2 x 1-hour fast chargers and a rear roller. Delivers a total of 172 watt-hours of cutting power. 42Ltr Redi-Bag grass collector and 41cm carbon steel blade make it ideal for larger lawns. Brushless motor, with iPower intelligent control, automatically adjusts motor speed to grass conditions, delivering more power when needed, and reserving power when only a light trim is required for optimised battery life. Battery charge indicator lights show how much charge is remaining in the batteries. A single lever changes the height of cut from 22 to 72mm and an integrated rear roller helps achieve a precise, professional striped finish on the lawn. Use with the collapsible Redi-Bag grass collector to collect clippings for disposal, or attach the supplied mulch plug to finely cut the grass clippings and return them to the lawn surface as a nutrient. Comb brushes grass into the blades to ensure close cuts to the lawn edge, reducing the amount of trimming required. Folding handles give a compact footprint, and a central carry handle makes it easy to move the mower. Remove the batteries and safety key to store the mower upright when space is required. Part of the MX 24V Shared Battery System. Every MX 24V 4.0Ah battery and charger is fully compatible with the LawnMaster MX 24V cordless range, including lawn mowers, hedge trimmers, grass trimmers, chainsaws and leaf blowers.
- 2 x 4.0Ah Lithium Batteries
- 6 Cutting Heights (22-72mm)
- 42Ltr Grass Bag
- 1hr Charge Time
- 1 Year Guarantee
- Carbon Steel Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
View all: LawnMaster Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | MX |
| Brand | LawnMaster |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 1 hr |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 41 cm |
| Cutting Blade Type | Carbon Steel Blade |
| Cutting Height Range | 22-72 mm |
| Deck Construction Material | Plastic Deck |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Grass Collection Capacity | 42 Ltr |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | CLMF4841E-1-01 |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | With Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 48 V |
| Product Type | Rotary Lawn Mower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 93.8 dB |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 450m² |
| Tool Weight with Battery | 14.2 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cleva Europe Ltd |
Product Contents
CLMF4841E-1-01, 2 x batteries, 2 x 1-hour fast chargers, 42Ltr Redi-Bag and mulching plug.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode