LAP Chignik Outdoor Wall Light With PIR Sensor Stainless Steel (4566X)
Stainless steel and glass. Adjustable time and lux with manual override.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Stainless Steel Body
- Tempered Glass Diffuser
- 110° 8m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Max. Wattage: 60W
- Non-Dimmable
View all: LAP Outdoor Wall Lights
Stainless steel and glass. Adjustable time and lux with manual override.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Stainless Steel Body
- Tempered Glass Diffuser
- 110° 8m PIR Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- Max. Wattage: 60W
- Non-Dimmable
View all: LAP Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Stainless Steel Body |
| Brand | LAP |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Stainless Steel |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Diffuser |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 1 x E27 GLS Light Bulb Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 60 W |
| Model Name | Chignik |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Steel |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 220 mm |
| Product Height | 368 mm |
| Product Type | Wall Light |
| Product Width | 175 mm |
| Sensor Angle | 110 ° |
| Sensor Range | 8 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 1 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |