Knipex Combination Plier Wrench 16" (410mm) (993HL)
Combination wrench and pliers, acts as an adjustable tightening tool, ideal for large screw joins with pressure-sensitive surfaces, such as plastic, copper, brass, stainless steel and chrome. Can also be used for gripping, holding, pressing and bending workpieces. Smooth, zero-backlash jaws for damage-free installation of union joints made from brass, red brass or stainless steel. Allows adjustment at the touch of a button, directly on the workpiece. Suitable for opening widths up to 85mm (3.3/8”). Lever transmission greater than 10:1 for strong gripping power.
- Max. Jaw Opening: 85mm
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Tool Steel Jaws
- PVC Dipped Handles
- Quick-Release Button
- 25 x Locking Jaw Positions
View all: Knipex Waterpump Pliers
Combination wrench and pliers, acts as an adjustable tightening tool, ideal for large screw joins with pressure-sensitive surfaces, such as plastic, copper, brass, stainless steel and chrome. Can also be used for gripping, holding, pressing and bending workpieces. Smooth, zero-backlash jaws for damage-free installation of union joints made from brass, red brass or stainless steel. Allows adjustment at the touch of a button, directly on the workpiece. Suitable for opening widths up to 85mm (3.3/8”). Lever transmission greater than 10:1 for strong gripping power.
- Max. Jaw Opening: 85mm
- Drop-Forged, Heat-Treated & Hardened Tool Steel Jaws
- PVC Dipped Handles
- Quick-Release Button
- 25 x Locking Jaw Positions
View all: Knipex Waterpump Pliers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Knipex |
| Degree of Hardness | 46 HRC |
| Jaw Length | 45 mm |
| Length (Imperial) | 16 " |
| Length (Metric) | 410 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Jaw Opening | 85 mm |
| Model No | 86 03 400 |
| No. of Locking Jaw Positions | 25 x Locking Jaw Positions |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pliers & Cutters Product Type | Water Pump Pliers |
| Pliers/Cutters Overall Length (Band) | 400-799mm |
| Product Type | Combination Plier Wrench |
| z1 - UK Manufacturer Name | KNIPEX |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 3 Cliffe Park Way, Bruntcliffe Road, Morely, Leeds, LS27 0RY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact_uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | KNIPEX |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | KNIPEX-Werk, C. Gustav Putsch KG, 42337 Wuppertal, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.knipex.com/service/contact |