Knightsbridge Torlan Single 6ft LED Industrial Batten 50W 7175lm 230V (829GA)
The Knightsbridge Torlan single 6ft LED industrial batten light provides powerful and reliable lighting for demanding environments. This robust 50W LED batten delivers 7175 lumens of cool white light, making it ideal for workshops, garages, and industrial units requiring high illumination. Its IP69K rating ensures it is dust-tight and protected against high-pressure water jets, while the IK08 impact resistance offers durability. Installation is straightforward with a fast-fit electrical connection and fixings supplied for ceiling or wall mounting. The integrated LED has a 60,000-hour life, offering long-term performance.
- IP69K: For Indoor & Outdoor Use
- Cool White
- 7175lm
- Acrylic Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 60,000 Hours Life
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- IK08 Rated
- Ensures Fast-Fit Electrical Connection & Installation
- Ceiling & Wall Mountable Design
View all: Knightsbridge LED Batten Lights
The Knightsbridge Torlan single 6ft LED industrial batten light provides powerful and reliable lighting for demanding environments. This robust 50W LED batten delivers 7175 lumens of cool white light, making it ideal for workshops, garages, and industrial units requiring high illumination. Its IP69K rating ensures it is dust-tight and protected against high-pressure water jets, while the IK08 impact resistance offers durability. Installation is straightforward with a fast-fit electrical connection and fixings supplied for ceiling or wall mounting. The integrated LED has a 60,000-hour life, offering long-term performance.
- IP69K: For Indoor & Outdoor Use
- Cool White
- 7175lm
- Acrylic Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 60,000 Hours Life
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- IK08 Rated
- Ensures Fast-Fit Electrical Connection & Installation
- Ceiling & Wall Mountable Design
View all: Knightsbridge LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Acrylic Body |
| Brand | Knightsbridge |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Left & Right |
| Colour | White |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | C |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | This LED light has an energy efficiency rating of D or better, the better the rating the less energy is used. |
| IP Rating | IP69K |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Length (Imperial) | 6 ft |
| Length (Metric) | 1800 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 60,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 7175 lm |
| Lm Band | 5001-7500 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Torlan |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 50 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | Greater than 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Height | 75 mm |
| Product Type | Industrial Batten |
| Product Width | 75 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 19 |
| kWh Per 1000hr Life | 50 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | ML Accessories Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | UNIT E CHILTERN PARK, BOSCOMBE ROAD, DUNSTABLE, LU5 4LT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.mlaccessories.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | SLV Lighting Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | eprel@group.slv.com |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode