Karcher SP3 350W Mains-Powered Dirty Water Pump (4181K)
The submersible dirty water pump has a motor housed with a ceramic slide ring and oil chamber for longevity and has a capacity of up to 166.67Ltr/min. Pumps water with dirt particles up to 20mm in size and has an optional pre-filter to protect the pump impeller from larger dirt particles. A float switch which turns the pump on and off according to water level, protecting it from dry running. Fixed to a rail, the float switch can be adjusted vertically to enable water to be pumped out at a lower level, down to a residual water level of 25mm. Quick and easy connection of 1¼" hoses assured with Quick Connect connection thread. Not suitable for continuous use in fish ponds.
- Pumps up to 7000Ltr/hr
- 7m Max. Head Height
- Float Switch
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Motor Sealed with Robust Slide Ring
- Convenient Carry Handle
- Uses G1 Thread Connection
View all: Karcher Water Pumps
The submersible dirty water pump has a motor housed with a ceramic slide ring and oil chamber for longevity and has a capacity of up to 166.67Ltr/min. Pumps water with dirt particles up to 20mm in size and has an optional pre-filter to protect the pump impeller from larger dirt particles. A float switch which turns the pump on and off according to water level, protecting it from dry running. Fixed to a rail, the float switch can be adjusted vertically to enable water to be pumped out at a lower level, down to a residual water level of 25mm. Quick and easy connection of 1¼" hoses assured with Quick Connect connection thread. Not suitable for continuous use in fish ponds.
- Pumps up to 7000Ltr/hr
- 7m Max. Head Height
- Float Switch
- 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Motor Sealed with Robust Slide Ring
- Convenient Carry Handle
- Uses G1 Thread Connection
View all: Karcher Water Pumps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Karcher |
| Cable Length | 10 m |
| Hose Connection Size | 1 1/4 " |
| Hose Connection Type | Thread |
| Hose Supplied | Hose Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Particle Allowance | 20 mm |
| Max. Pump Flow Rate | 7000 Ltr/hr |
| Model Name/No | SP3 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 350 W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Product Depth | 229 mm |
| Product Height | 303 mm |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | Dirty Water Pump |
| Product Width | 238 mm |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01295 752000 |
| Switch Type | Float Switch |
| Total Product Weight | 4.2 kg |
Product Contents
SP3 pump, G1 hose connection, float switch and 10m cable.