Ideal Standard Easybox Concealed Single Outlet Thermostatic Chrome Built-In Shower Mixer (652RJ)
Chromed brass construction. Ceramic cartridge for accurate control and drip free use.
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Delivers 32Ltr/min at 0.1bar
- Manual Lever Concealed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
View all: Ideal Standard Shower Valves
Sorry, this item is currently out of stock
Chromed brass construction. Ceramic cartridge for accurate control and drip free use.
- 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply)
- Delivers 32Ltr/min at 0.1bar
- Manual Lever Concealed Valve
- Suitable for High & Low Pressure Systems
View all: Ideal Standard Shower Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Ideal Standard |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Connection Size | 15 mm |
| Connection Type | Compression |
| Construction Material (Bathrooms) | Chromed Brass |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 32 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 80 °C |
| Minimum Bar Pressure | 0.1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 5 °C |
| Mixer Control Type | Dual Flow & Temperature Controls |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Easybox |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 151 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Type | Built-In Shower Mixer |
| Safety Cut-Out Temperature | 40 °C |
| Safety Functions | Temperature Safety Cut-Out |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |
Product Contents
Shower mixer, faceplate and handles,
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode