Ideal Heating Weather Compensation Kit (6563X)
All Gas boilers and accessories must be installed by a Gas Safe Registered Engineer.
Suitable for use with Logic+ and Vogue GEN2 boiler ranges.
- ERP Class 2
- 2% Additional Efficiency
View all: Ideal Heating Flues & Boiler Accessories
Suitable for use with Logic+ and Vogue GEN2 boiler ranges.
- ERP Class 2
- 2% Additional Efficiency
View all: Ideal Heating Flues & Boiler Accessories
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Ideal Heating |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | Taking information about the temperature outdoors as well as indoors can be used to help heating run more efficiently. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 5 V |
| Product Depth | 70 mm |
| Product Height | 130 mm |
| Product Length | 180 mm |
| Product Type | Weather Compensation Kit |
| Smart Compatibility | Not Smart |
Product Contents
Outside air sensor, SAP registration label and connector.