Hozelock 12.5 & 15mm Double-End Female Hose Repair Connector (44928)
Simply cut the hose in 2 at the hole and join it together with the connector. Can also be used to join separate hoses together.
- Plastic Construction
- 12.5 & 15mm Push-Fit Hose Fitting
View all: Hozelock Hose Pipe Connectors
Simply cut the hose in 2 at the hole and join it together with the connector. Can also be used to join separate hoses together.
- Plastic Construction
- 12.5 & 15mm Push-Fit Hose Fitting
View all: Hozelock Hose Pipe Connectors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hozelock |
| Compatibility | All brands of 12.5mm (1/2") hose |
| Construction Material (Landscaping) | Plastic |
| Garden Hose Product Type | Hose Joiner |
| Hose Connection Size | 12.5 & 15 mm |
| Hose Connection Type | Push-Fit |
| Male/Female Connection | Female |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 100-000-572 |
| No. of Ends | Double-End |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Hose Repair Connector |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Outlet Connection | Compatible with a 1/2” (12.5mm) Male Adaptor |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hozelock |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Midpoint Park, Birmingham, West Mids, B76 1AB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | consumer.services@hozelock.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hozelock Excel |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 891 Rue des Frères Bonnet, 69400 Villefranche-sur-Saône, Rhône, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sav@hozelock-exel.com |