Hansgrohe Vernis Blend 100 Chrome 148mm Mono Bidet Mixer Tap (830VG)
Single lever basin tap with bidet hand shower. Features Airpower tap, 3-spray shower head, easy-to-clean chrome finish and an ergonomically-shaped handle that controls the ceramic mixer system. A temperature limitation feature can be set during installation to protect against excessively hot water. Hand shower can be used in shower or bath of any bathroom. Simply screw onto existing shower hose. Easy to install.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Single Lever Operation
- Suitable for High Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
View all: Hansgrohe Bidet Taps
Single lever basin tap with bidet hand shower. Features Airpower tap, 3-spray shower head, easy-to-clean chrome finish and an ergonomically-shaped handle that controls the ceramic mixer system. A temperature limitation feature can be set during installation to protect against excessively hot water. Hand shower can be used in shower or bath of any bathroom. Simply screw onto existing shower hose. Easy to install.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Single Lever Operation
- Suitable for High Pressure Systems
- Chrome
- Waste Not Supplied
View all: Hansgrohe Bidet Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Hansgrohe |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 5 Ltr/min |
| Green star | Saving water at home |
| Green star Claim | This tap is regulated to have a maximum flow rate of 6 litres per minute at 3 bar pressure or less. Regulating water flow can help manage water use. |
| Hose Supplied | Supplied with 3/8" Flexible Tap Connectors |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Model Name | Vernis Blend 100 |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Dimension Suitability | 15 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 132 mm |
| Product Height | 148 mm |
| Product Type | Bidet Tap |
| Product Width | 44 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mono Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Bidet |
| Waste Supplied | Waste Not Supplied |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hansgrohe UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 2 Edgehill Drive, Tournament Fields, Warwick, Warwickshire, CV34 6XQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@hansgrohe.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hansgrohe SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hansgrohe SE, Auestr. 5-9, Schiltach, 77761, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@hansgrohe.com |
Product Contents
Single lever basin mixer, bidet hand shower, shower holder, 1.6m shower hose, connection hoses, fixing set and mounting material.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode