Grohe Vitalio Comfort 250 Flex Shower System with Diverter Matt Black (916YX)
Flex shower system to upgrade to a more comfortable, eco-friendly and stylish shower. Exposed system for wall-mounting consists of 250 x 250mm head shower, 110 x 110mm hand shower and a diverter to switch easily between both. The head shower offers a gentle, relaxing rain spray, or SmartRain which offers similar comfort levels but with a reduced flow. The hand shower comes with a shockproof silicone ring to protect it against drops or knocks. Hand shower also features 2 x spray patterns: soft rain and a powerful, targeted jet. Both are easy to access using the Grohe SmartSwitch diverter on the back of the shower head. Water Saving flow limiter significantly reduces water consumption without compromising on performance. Grohe DreamSpray ensures that the flow from each and every nozzle will be just right. The SpeedClean silicone nozzles are designed to brush free of limescale with a simple wipe. Durable, easy-care long-life finish keeps the shower system looking immaculate even after years of use. Flexible installation and easy connection via the 1250mm hose; connection to tap / wall union for water supply with 1/2" thread of the 1.25m shower hose.
- 2-Spray Patterns
- Rub-Clean Shower Head
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for High Pressure Systems
- Contemporary Design
- Anti-Limescale System
- Adjustable Height via Gliding Element
View all: Grohe Shower Rail Kits
Flex shower system to upgrade to a more comfortable, eco-friendly and stylish shower. Exposed system for wall-mounting consists of 250 x 250mm head shower, 110 x 110mm hand shower and a diverter to switch easily between both. The head shower offers a gentle, relaxing rain spray, or SmartRain which offers similar comfort levels but with a reduced flow. The hand shower comes with a shockproof silicone ring to protect it against drops or knocks. Hand shower also features 2 x spray patterns: soft rain and a powerful, targeted jet. Both are easy to access using the Grohe SmartSwitch diverter on the back of the shower head. Water Saving flow limiter significantly reduces water consumption without compromising on performance. Grohe DreamSpray ensures that the flow from each and every nozzle will be just right. The SpeedClean silicone nozzles are designed to brush free of limescale with a simple wipe. Durable, easy-care long-life finish keeps the shower system looking immaculate even after years of use. Flexible installation and easy connection via the 1250mm hose; connection to tap / wall union for water supply with 1/2" thread of the 1.25m shower hose.
- 2-Spray Patterns
- Rub-Clean Shower Head
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for High Pressure Systems
- Contemporary Design
- Anti-Limescale System
- Adjustable Height via Gliding Element
View all: Grohe Shower Rail Kits
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Grohe |
| Colour | Matt Black |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Construction Material (Bathrooms) | ABS |
| Design Type | Contemporary Design |
| Hose Bore Size | 12 mm |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Flow Rate | 8.2 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 6 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Model Name | Vitalio Comfort 250 |
| Model No | 266982431 |
| No. of Spray Patterns | 2-Spray Patterns |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Type | Flex Shower System with Diverter |
| Shower Head Shape | Square |
| Shower Head Size | 110 mm |
| Shower Hose Length | 1.25 and 1.5 m |
| Total Product Weight | 4012 g |
Product Contents
250mm shower head, 110mm hand shower, shower rail, 390mm shower arm, 2 x shower hoses (1.25 and 1.5m).